Jak si pro sebe vybrat dobrého psychologa

V naší psychologické praxi i v běžném životě se setkáváme s tím, že lidé, co navštívili psychologa, nebo ještě hůře nějakého nekvalifikovaného “specialistu na duši”, nezískali dobrou zkušenost. Jako v každé profesi a oblasti služeb se samozřejmě dají nalézt psychologové na celé škále od “vynikajícího” po “špatného”. Pro člověka, který nemá s psychologií nebo psychologickými konzultacemi zkušenost, může být náročné zorientovat se v tom, kdo je kvalitním odborníkem.

Co Vám tedy pomůže se zorientovat v tom, co odlišuje dobrého psychologa?


  1. Vzdělání a odbornost

Psycholog má ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu Psychologie (Mgr.) a absolvoval povinnou psychologickou praxi. V lepším případě průběžně získává další pracovní zkušenosti nebo se specializuje na psychoterapii. Kvalitní psycholog by měl mít tyto informace uvedené na své webové stránce.

  1. Doporučení nebo osobní zkušenost

I mezi psychology najdete kvalitativní rozdíly. Doporučení mohou být nápomocná, přesto mějte na paměti, že každý klient i jeho problém je specifický. Neexistuje jednotný recept na to, který psycholog se pro Vás  hodí. Vašim pocitům z návštěvy psychologa byste rozhodně měli věnovat pozornost a poslechnout svou intuici. Obecně platí, že své pocity a dojmy můžete zhodnotit tak po 3 setkáních.

  1. Jaké má vlastnosti a jak se chová

Je trénovaný k tomu, aby s Vámi vytvořil profesionální vztah, tzn. aby do konzultací nevstupovaly jeho osobní preference a potřeby.  Své prožitky dokáže odsunout do pozadí a dát Vám dostatečný prostor.

Budí Vaši důvěru a Vy se s ním cítíte bezpečně.

Je empatický, dokáže se vcítit do Vaší situace a pochopit Vaše pocity i myšlenky.

Je nestranný, pokud mu popisujete nějakou situaci, nehodnotí Vás ani neodsuzuje.

Pozorně Vám naslouchá a poskytuje zpětnou vazbu.

Nabízí Vám různé pohledy na Váš problém.

Mluví srozumitelně, “překládá” odborné termíny do běžného jazyka.

Může používat psychologické testy a vysvětlí Vám, k čemu slouží a interpretuje Vám výsledky. 

Pracuje s Vámi na takovém řešení, které je nejvhodnější právě pro Vaši situaci a Vaši osobnost.

Je schopný doporučit Vám i dalšího odborníka pro Váš problém.

Není třeba k němu chodit roky, abyste docílili zlepšení situace.

Pokud zvažujete návštěvu psychologa, nevypovídá to vůbec nic negativního o Vás. V dnešní stresové době to již není tabu. Jedná se o účinnou duševní očistu, která Vám pomůže cítit se sami se sebou lépe. 

Dopřáváte-li péči svému bolavému tělu, proč to nedopřát také Vaší duši? Je-li tedy něco, co Vás tíží, rádi Vám pomůžeme znovu nabrat sílu a najít novou radost do života.

Vaše Interkulturní psychologická poradna Hezky česky.